טיול לשפיצברגן – כל מה שרציתם לדעת על שפיצברגן ולא העזתם לשאול

טיול לשפיצברגן – כל מה שרציתם לדעת על שפיצברגן ולא העזתם לשאול
מאי 1, 2018 פוטוטבע

 במקום הכי רחוק ,הכי קפוא והכי שונה מארצנו החמה – שוכן האי שפיצברגן ,ביתו של הטורף היבשתי הגדול ביותר בעולם ,דב הקוטב

אז איך מגיעים לשפיצברגן? מאוד קל להגיע לארכיפלג הצפוני הזה. הטיסה עוברת דרך אוסלו ומשם טיסה ישירה ללונגיירביין, בירת שפיצברגן – יש כמה כאלו ביום והעלויות סבירות לחלוטין כשטיסה מישראל לשפיצברגן וחזרה עולה עולה 850$ . בלונגיירביין יש 6 בתי מלון ומגוון פעילויות המתאימות לתיירים, ממוזיאונים וחנויות ועד למזחלות כלבים וסיורים רגליים בהרי הסביבה . בכל הארכיפלג יש רק כ 45 קילומטרים של כבישים ואסור לנסוע בכלל מחוץ לכבישים אלו, מה שאומר שיש רק 3  דרכים להתנייד ברחבי שפיצברגן : מסוק ,אוניה או אופנוע שלג.

אז הגענו לשפיצברגן ,איך עכשיו רואים דובי קוטב? יש מגוון אפשרויות במחירים שונים ,לכל אפשרות יש את היתרונות שלה והחסרונות שלה וכמובן שהבחירה תלויה ברמת הציפיות שלכם ובתקציב שלכם .ההפלגות הן בקיץ ,אחרי שהים מפשיר והטמפרטורות הן בין 5 ל 15 מעלות מעל האפס והמסעות הקרקעיים הם באביב כשהטמפרטורות הן סביב מינוס -10-15 מעלות . אני אשתף אתכם ב 4 האפשרויות הטובות ביותר.

1. האפשרות הזולה והנפוצה ביותר

זו האפשרות שבה רוב התיירים שמגיעים לשפיצברגן בוחרים ,מדובר בהפלגות של 100-400 מטיילים במגוון של אפשרויות תאים, מבסיסית ביותר עם 4 בתא עם שירותים משותפים לקומה ועד לסוויטות מלכותיות .האוניות הללו מקיפות את הארכיפלג עם תוכנית שמשלבת בעלי חיים עם הסטוריה
והליכות נוף . ישנם כמה אתרים ששרדו מימי ציידי הלוויתנים של המאה ה 17 בהם המרצים של האוניה  יסבירו על אופי החיים שלהם והסכנות בהן הם שרדו .במהלך ההפלגות יש לו״ז הרצאות מעניין מאוד מאת מומחים שמסבירים על כל אורח החיים ובעלי החיים שבשפיצברגן .כשרואים דוב קוטב ,ניבתנים ,שועלים או בעלי חיים אחרים, דיירי האוניה יורדים בתורות, 10 אנשים על כל סירת זודיאק להתבונן בהם מקרוב יותר.  כמובן שאנחנו נזהרים לא להטריד את הטבע ומגבילים את  הזמן כדי לשמור על בעלי החיים נינוחים ושלווים. משך הזמן הממוצע עם בעלי החיים תלוי בכמות האנשים על האוניה ( 200 איש = 20 סירות זודיאק = כמה דקות לכל סירה) האוכל מאוד מגוון עם מזנוני מזון מעניינים וחדרי אוכל מפנקים ושירות החדרים הוא מעולה. המחירים באוניות הגדולות נעים בין 5000  ל 18,000 דולר להפלגה של 10 ימים, תלוי ברמת התא שבחרתם וברמת האוניה הנבחרת.

2. האפשרות האינטימית עם דגש לדובי הקוטב

  אם אתם חפצים במשהו יותר אינטימי וקרוב ,יש אפשרות לעלות על הפלגה באניה של 12 איש בלבד.  האוניות הקטנות האלו פטורות מהרבה מהתקנות שהאוניות הגדולות חייבות לעמוד בהן ,כדי לשמור על הסביבה .כלומר ,בהפלגה שכזו אנחנו יכולים לעבוד גם בלילה( מזכיר לכם שהשמש לא שוקעת )וכך להנות מתאורה מיוחדת מאוד ולהתקרב הרבה יותר לדובי הקוטב והניבתנים .האוניה הנמוכה מאפשרת להיכנס לפיורדים שהגדולות לא מסוגלות להגיע אליהם. ואז להוריד סה"כ 2 סירות זודיאק עם 6  אנשים בכל אחת ולהתקרב חרישית אל הטורפים הענקיים האלו מבלי להטריד אותם . הדגש הוא על דובי הקוטב ,ניבתנים, שועלים ארקטיים והעופות הייחודיים לארקטי ואנחנו מוותרים על עצירות באתרים ההסטוריים אלא מתמקדים בטבע.  .בדרך כלל באוניות הקטנות יש פי 3-5 יותר זמן וניתן לחזות בהתנהגות הרבה יותר טבעית כשהדובים רגועים .האוכל באוניות הקטנות מוכן על ידי שף פרטי שמכין אוכל איכותי לכמות קטנה של אנשים ולכן האיכות היא גבוהה יותר .גם כאן במהלך ההפלגות יש הרצאות כדי ללמוד על המקום והטבע וכיצד לצלם אותו הכי טוב .פוטוטבע מסעות בעולם היא החברה הישראלית היחידה שחוכרת אוניות פרטיות באזור הקוטב ויש    לה שתי אוניות: המאלמו  שהיא אוניה אמינה ומחוזקת במיוחד לקרח עבה כשהלינה היא בתאים והפולארפרונט העמידה בקרח והמפנקת שכל התאים בה הם סוויטות עם מיטות זוגיות או נפרדות לצד פינוקים שונים והשף הצרפתי מכין מזון גורמה ברמה גבוהה ביותר.  המחירים בהפלגה הפרטית נעים בין 10,000 ל 15,000 דולר, תלוי בסוג התא ובאיזו אוניה בחרתם.

3. האפשרות הקרקעית וההרפתקנית

ההפלגות בשפיצברגן הן אופציה מאוד נוחה ומפנקת בעונת הקיץ החמימה ומאפשרות להתקרב לדובי הקוטב מאוד ,אך אם אתם רוצים משהו עם הרבה יותר אדרנלין ותחושת חיבור לשטח ההררי של שפיצברגן – אז אתם חייבים לעלות על אופנועי השלג באביב המושלג ולחוות את השטח באופן אישי במיוחד. פירוש השם שפיצברגן הוא ״ארץ ההרים המחודדים״ ובמהלך הנסיעה על אופנועי השלג אתם תחוו את המשמעות תרתי משמע. אנחנו נחצה את הפיורדים הקפואים, נטפס על הרים בגובה של למעלה מאלף מטרים ומכוסים בקרחוני ענק ונרד לפיורד הבא וחוזר חלילה. נגיע עד לאיזור הים המזרחי של שפיצברגן ואפילו ניסע על האוקייאנוס הקפוא לאחד האיים. נלון בביקתות ציידים עתיקות שהוסבו למלון ובהמשך נשים פעמינו מזרחה עד לעיירת הרפאים הנטושה – פירמידן ,אשר היתה בשיאה בית ללמעלה מאלף עובדים סובייטים שכרו במכרות. נבקר במערות קרחונים ענקיות ובוודאות נחווה מפגשים עם שועלים ארקטיים ,איילים ,ציפורים ובשאיפה גם עם דובי הקוטב האדירים. מאחר וזהו מסע קרקעי בתנאים הקיצוניים ביותר בעולם ועם רשיונות תיירות מסודרים מהממשלה ,לא נוכל להתקרב לדובי הקוטב פחות מכמה מאות מטרים ואנחנו גם נהיה מוגבלים בזמן שאנחנו יכולים להיות מולם – אבל כמובן שקיימת סבירות מאוד גבוהה שנראה אותם בנופים המופלאים האלו .מסע שכזה מוגבל ל 15 משתתפים ובליווי מדריכים מקומיים חמושים ברובה להגנה ובניסיון רב מאוד עם דובי קוטב – כדי שלא נזדקק להגנה כלל. עלות של מסע מסוג זה היא יורו 5,600.

4.  האפשרות המקצועית ביותר והקרובה ביותר

מי שבאמת רוצה לחוות מפגש אישי ואינטימי עם דובי הקוטב ,עומדת לרשותו האופציה המקצועית ביותר

בזכות רישיונות הפקה מיוחדים מממשלת נורבגיה ,ניתן להגיע לאיזורים של שפיצברגן שהם שמורות סגורות לבני-אדם ולהתקרב מאוד לדובי הקוטב ולבלות איתם ללא הגבלת זמן בצילומים.  בגלל הרגישות של  הצילומים וחשיבות הבטיחות של המשתתפים ,מסע זה מוגבל ל 3 משתתפים, כשכל אחד על אופנוע שלג אישי, המשתתפים חייבים לעבור מיונים ואישורים רפואיים על מנת להתקבל לפרוייקט המיוחד זה .מסעות אלו יוצאים לפועל בחודש אפריל. המסע המיוחד הזה הוא עם שני מומחים הדובים הטובים בעולם ובהדרכתי האישית וזוהי ההזדמנות הטובה ביותר לחוות את דובי הקוטב בצורה המקצועית ביותר. עקב הרשיונות המיוחדים, הקבוצה הקטנה, ההדרכה והאופרציה זהו אינו מסע זול והעלות מתחילה ב 17,500$ ועד 20,000$ . מאחר והרשיונות האלו קשים מאוד להשגה ורק צלם טבע מוביל יכול להוציא אותם. יש להרשם למסעות אלו לפחות 8 חודשים מראש.

לסיכום דובי הקוטב הם מופלאים ,כל רגע בנוכחותם הוא זכות אדירה שאני אסיר תודה עליה וכמובן שאין דרך לשבוע מהחוויה המופלאה הזו . קשה מאוד לבקר בשפיצברגן רק פעם אחת, שכן הקוטב ממשיך וקורא לחזור ודובי הקוטב ממשיכים בחייהם הפראיים לחלוטין. קשה להאמין כי המדענים חוזים עתיד בו דובי הקוטב אינם חלק מחיינו וכי נכדינו כנראה רק ישמעו על הדובים מסיפורים ויראו אותם בתמונות וסרטים. עכשיו זה הזמן הכי טוב להגיע לממלכת הקוטב ולבקר את הטורף היבשתי הגדול בעולם, אשר נמצא בסביבה שברירית ובסכנת הכחדה חמורה.

פוטוטבע מסעות בעולם היא החברה הישראלית עם הניסיון הרב ביותר בשפיצברגן והיא המומחית הבלעדית למסעות אל דובי הקוטב

Design Style Switcher