קוטב דרומי – קוטב צפוני – מה ההבדל ולאן כדאי לנסוע?

קוטב דרומי, קוטב צפוני – מה ההבדל ולאן כדאי יותר לנסוע?

הקטבים, הצפוני והדרומי, הם שני המקומות הקפואים ביותר על פני כדור הארץ.
בין הקטבים הבדלים רבים, גדולים וקטנים וקווי דמיון רבים.

מיקום: הקוטב הצפוני נמצא באזור הארקטי, המוקף באוקיינוס הארקטי. הקוטב הדרומי נמצא באנטארקטיקה, יבשת מבודדת בדרום העולם. הקוטב הצפוני הוא שטח ים קפוא, עם מעט מאוד יבשה. הקוטב הדרומי הוא יבשת שלגית, עם מעט מאוד ים.

שם: הקוטב הצפוני נקרא גם “הנקודה המגנטית הצפונית”, כי שם נמצא הקוטב המגנטי של כדור הארץ. הקוטב המגנטי הצפוני נמצא במרכז האוקיינוס הארקטי, כ-400 קילומטרים צפונית לאי אלסמיר, בקנדה. הקוטב המגנטי הצפוני זז לאט לאט לאורך זמן, והוא נע לכיוון אסיה. הקוטב הדרומי נקרא גם “הנקודה המגנטית הדרומית”, אבל הוא לא בדיוק במקום שבו נמצא הקוטב המגנטי של כדור הארץ. הקוטב המגנטי הדרומי נמצא באיזור אנטארקטיקה, כ-1,200 קילומטרים צפונית לנקודה הקיצונית ביותר של אנטארקטיקה. הקוטב המגנטי הדרומי גם הוא זז לאט לאט לאורך זמן, והוא נע לכיוון אוסטרליה.

אקלים: הקוטב הצפוני הוא קר יותר מהקוטב הדרומי. הטמפרטורה הממוצעת בקוטב הצפוני היא מינוס 43 מעלות צלזיוס, בעוד שהטמפרטורה הממוצעת בקוטב הדרומי היא מינוס 22 מעלות צלזיוס.

בעלי חיים: הקוטב הצפוני הוא ביתם של בעלי חיים כמו דוב קוטב, כלבי ים, ניבתנים ולווייתנים. הקוטב הדרומי הוא ביתם של בעלי חיים כמו פינגווינים, כלבי ים, ניבתנים ולווייתנים. בקוטב הצפוני, דוב הקוטב הוא הטורף הגדול ביותר, ובקוטב הדרומי, הפינגווין הוא הטורף הגדול ביותר.

אנשים: הקוטב הצפוני הוא ביתם של מספר קטן של אנשים, בעיקר ילידים וחוקרים. הקוטב הדרומי הוא ביתם של מספר גדול יותר של אנשים, בעיקר מדענים. בקוטב הצפוני ישנה פעילות אנושית רבה, הכוללת דיג, כרייה ופעילות צבאית. בקוטב הדרומי לעומת זאת הפעילות האנושית פחותה וכוללת בעיקר מחקרים מדעיים.

תיירות: הקוטב הצפוני הוא יעד תיירותי פופולרי, עם מספר חברות שמציעות טיולי שייט וטיולים ברכבים המותאמים לשלג. לעומתו הקוטב הדרומי הוא יעד תיירותי פחות פופולרי, אך בהחלט פופלרי בקרב מטיילים הרפתקנים.

האם צריך ויזה כדיי לטייל בקטבים?
קוטב דרומי

  • ישראלים: ישראלים אינם זקוקים לויזה כדי לנסוע לקוטב הדרומי.
  • תושבי מדינות אחרות: רוב מדינות העולם אינן דורשות ויזה כדי לנסוע לקוטב הדרומי. עם זאת, ישנן כמה מדינות שכן דורשות ויזה, כגון ארצות הברית, בריטניה, וצרפת.

קוטב צפוני

  • ישראלים: ישראלים אינם זקוקים לויזה כדי לנסוע לקוטב הצפוני.
  • תושבי מדינות אחרות: רוב מדינות העולם אינן דורשות ויזה כדי לנסוע לקוטב הצפוני. עם זאת, ישנן כמה מדינות שכן דורשות ויזה, כגון ארצות הברית, בריטניה, וצרפת.

הערות:

  • טיולים לקוטב הדרומי והקוטב הצפוני דורשים דרך נסיעה דרך מדינה אחרת. לכן, חשוב לבדוק את דרישות הויזה של המדינה הזו לפני הנסיעה.

אז, מה אתם מעדיפים? את הקוטב הצפוני הקפוא והקר, או את הקוטב הדרומי הקפוא והקר? 

בסופו של דבר, ההחלטה לאן לנסוע היא החלטה אישית. אין תשובה נכונה או לא נכונה, והבחירה הטובה ביותר עבורכם תלויה בהעדפות האישיות שלכם, בתקציב שלכם, ובזמן שיש לכם.

כך או כך, לקטבים מטיילים רק עם פוטוטבע!מקורות למידע:

כתבה: עדי קריאף

מחפשים טיול לקוטב הדרומי?

טיולים לאנטרקטיקה 2024 -2025

טיולתאריכים       ימי טיול    מדריךמס’ מטייליםסטטוס 
טיול לאנטארקטיקה
2024 – מסלול חוג הקוטב הדרומי
1.1 – 10.110רועי גליץ15 הרשמה
טיול לאנטארקטיקה
2025- מסלול חוג הקוטב הדרומי
18.2- 11.28רועי גליץ15הרשמה

מחפשים טיול לקוטב הצפוני?

טיולתאריכים       ימי טיול    מדריךמס’ מטייליםסטטוס 
טיול לשפיצברגן

Premium

16-25/05/249רועי גליץ12 הרשמה
טיול לשפיצברגן

Classic

09-18/06/249יוסי לשם
ופרופ’ משה אגמי
110הרשמה 
טיול לשפיצברגן

PRO

20-28/07/289רועי גליץ50הרשמה 
טיול לשפיצברגן

Premium

1-9/07/249ירין קליין12 

מלא

 

טיול לשפיצברגן

Premium

9-17/07/249רועי גליץ12 הרשמה

טיול לגרינלנד 2024 – אוגוסט 17-27

 

מוזמנים להצטרף אלינו לטיול הקרוב!
לפרטים נוספים:
info@phototeva.co.il
077-4090280

כתבה: טל שגיא

Design Style Switcher